Начало На преден план Краят на Гражданската война в Испания: на 1 април 1939 г. генерал Франко обявява пълна победа над републиканските сили
3035
Хроника

Краят на Гражданската война в Испания: на 1 април 1939 г. генерал Франко обявява пълна победа над републиканските сили

На 1 април 1939 г. завършва Гражданската война в Испания.На този ден последните части на републиканското правителство в Мадрид се предават, а генерал Франсиско Франко в радиообръщение обявява победа за националистите.

| 01 Април 2025, 07:00 ч.
Краят на Гражданската война в Испания: на 1 април 1939 г. генерал Франко обявява пълна победа над републиканските сили
Краят на Гражданската война в Испания: на 1 април 1939 г. генерал Франко обявява пълна победа над републиканските сили
Снимка © АП

На 1 април 1939 г. завършва Гражданската война в Испания. На този ден последните части на републиканското правителство в Мадрид се предават, а генерал Франсиско Франко в радиообръщение обявява победа за националистите.

Рафтинг сезонът в община Симитли беше официално открит, съобщиха от общинскат

Общинският съвет в Твърдица ще актуализира Програмата за управление и разпоре

Засилен полицейски контрол ще има на пътния възел Лютидол в посока новостроящ

Бойко Борисов никога не е бил на масата на преговорите, за да казва, че ще се

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет отказа да назначи Владимир Чавд

От 17 юли 1936 г. до 1 април 1939 г. трае Военният конфликт между силите на левия Народен фронт, който включва множество крайнолеви, работнически и анархистки организации, Баската армия и Интернационалните бригади с активната подкрепа на СССР и Мексико, и националистите начело с Бунтовническата фракция на ген. Франко, в която влизат крайнодесни формирования и Мароканския армейски корпус, и се ползват с подкрепата на Германия, Италия и Португалия.

По време на Гражданската война загиват между 500 000 и 1 000 000 военни и цивилни в резултат на военни действия, болести и недохранване. Ген. Франко, ръководител на партията „Испанска фаланга“ и главнокомандващ въоръжените сили, установява крайнодясна диктатура, която управлява страната до смъртта му през 1975 г.

В „Български бюлетин“ четем за превземането на Мадрид от войските на Франко и краят на Гражданската война в Испания:

Мадрид, 31 март 1939 г. /Стефани/ Войната в Испания се свърши. Никаква съпротива не се проявява в никой сектор от страна на републиканските войски, които навсякъде са сразени. Войниците хвърлят оръжието си и се завръщат по домовете си. Около Мадрид и в областите, които не са още завзети от войските на генерал Франко, се виждат бели знамена, издигнати от населението, което очаква пристигането на националистическите войски.

Завземането на всички области ще продължи няколко дни. Всяка провинция ще бъде завзета от отделна армия или от група от две дивизии. Потвърждава се, че областта на Аликанте е поверена на корпуса от италиански легионери, който ще остави една дивизия в Албасете до нова заповед.

Лодкостоянката на рибарското пристанище в бургаския квартал "Крайморие" вече

В Благоевград ще събират опасни битови отпадъци на 1 и 2 април – живак

Седмицата на гората тази година ще бъде отбелязана от 7 до 13 април, като гор

***

Бургос, 1 април 1939 г. // В отговор на поздравителните телеграми по случай завземането на Мадрид, генерал Франко отправи благодарствени телеграми до Фюрера, до италианския крал и до председателя на Португалската република. В тия телеграми генерал Франко подчертава тясното приятелство, което свързва Испания със страните, останали верни в тежките минути.

***

Бургос, 1 април 1939 г. // Официалното комюнике на Главната националистическа квартира съобщава, че националистическите войски, продължавайки завземането на областите, владени от републиканците, са достигнали градовете Алмерия и Мурсия, както и военното пристанище на Картагена.

***

Мадрид, 1 април 1939 г. // Дописникът на Германската телеграфна агенция съобщава, че животът в столицата е станал отново нормален. Голям брой кафенета и кинематографи са отворени. В киносалоните се прожектират документални филми. Продоволствието на града е осигурено, благодарение на усилията на Фалангата за обществено подпомагане. Населението е изненадано от обстоятелството, че общественото подпомагане не прави никаква разлика, при изпълнение на службата си, към кои политически течения, принадлежат.

***

Бургос, 2 април 1939 г. /Хавас/ Испанското националистическо радио предаде снощи последното си военно комюнике: „Днес, след като плениха червената армия и я разоръжиха националистическите войски достигнаха последния си военен обект: Войната е завършена“.

Нощес в полунощ националистическото радио предаде последната литургия. Знае се, че всяка събота и всеки празничен ден, в 24 часа националистическото радио предаваше светата литургия, със специално разрешение на Папата, за да се даде възможност на испанците от подтиснатата област да изпълнят религиозния си дълг. Тая извънредна привилегия не бе никога давана на никоя радиопредавателна станция в света. Последната литургия предадена вчера, е определена за испанците от освободената зона, които поради бързото напредване на националистическите войски, не ще могат да чуят утре светата литургия, тъй като навсякъде не е могъл да бъде възстановен култът.

***

Мадрид, 2 април 1939 г. /Хавас/ Лицата от службите за възвръщане на испанското артистично богатство, които пристигнаха вчера в Мадрид, започнаха вече работата си. Директорът на тия служби заяви, че е извънредно изненадан, че намира в Мадрид голям брой картини и творби на изкуството, тъй че смята, че е възможно да събере за доста кратко време около 95% от художествените творби, които се намират в Мадрид. Той подчерта, че в подземията на музея Прадо са били открити повече от 20 000 картини в отлично състояние.

***

Мадрид, 2 април 1939 г. /Хавас/ Директорът на службите за закрила на испанското артистично богатство заповяда да се затворят всички бижутерийни магазини и всички магазини за антични предмети. Ще се направи подробен опис на всичко, което се намира в тия магазини и търговците ще трябва да посочат произхода на всички ценни предмети в тяхно владение. Смята се по тоя начин да се възвърнат много предмети, откраднати и продадени на ниски цени на разни търговци.

***

Бургос, 3 април 1939 г. // Прокламацията на генерал Франко, с която се съобщава края на войната, предизвика най-дълбока радост в цяла Испания. Във всички градове и села имаше празненства и бяха отслужени благодарствени молебени. Знамето на националистическа Испания се развява навсякъде. Всички вестници обнародват портрета на Франко и съобщават с едри букви, че войната е свършена.

***

Следват анализи от бюлетина „Преглед на чуждия печат“ за края на гражданския конфликт в Испания и неговото отражение върху международната политика в навечерието на Втората световна война:

След падането на Мадрид 

Париж, 30 март 1939 г. /в. Тан/ Като споменава за завземането на Испания от националистическите войски, вестникът пише: Първото условие утрешният режим от другата страна на Пиренеите, каквато и да е неговата форма, да бъде траен и да създаде възможности за народното възстановяване, е Испания да се затвърди пред очите на целия свят и пред своята собствена съвест, като една действително независима страна, напълно свободна в своята дейност и съдба. Испанската гордост не ще се превие пред никое чуждо попечителство, пряко или косвено. Всичко ни кара да мислим, че в този именно смисъл генерал Франко е разположен да действа, за да потвърди чисто националния характер на своята победа. Изявленията, които той направи неколкократно по този повод и които трябва да имат стойност до доказване на противното, не дават съмнение относно неговите намерения. Той е заявявал постоянно, че пълният суверенитет на неговата страна съставлява съществената точка на неговата програма, че той е решил да защитава независимостта и целостта на испанската територия и на испанските владения. Това предполага изтеглянето на всички чужди сили в края на гражданската война, които са взели участие и които даваха понякога един опасен характер от международна гледна точка. Това изтегляне на чуждите сили, в най-кратък срок, ще бъде, прочее, съобразно с поетите задължения от силите, които дадоха подкрепата си на националистическата кауза, по-особено Италия. Мусолини даде по този повод на Невил Чембърлейн увереия, без които итало-английската спогодба би останала фактически без значение. Не трябва да крием, при все това, че изтеглянето на италианските легионери ще бъде един от най-деликатните от всички тези въпроси, които биха се поставили между Бургос и Рим, защото всички знаят, след шумните изявления на Дуче, че последния счита победата на Франко като една важна карта в италианската дипломатическа игра.

Във всеки случай, започва се една нова ера от другата страна на Пиренеите и можем само да пожелаем испанският народ, най-сетне помирен със себе си, да има ясното съзнание за жизнения интерес, който представлява за него затвърждаването на пълната му независимост, да живее в добри отношения с всички свои съседи и да съставлява една сила на равновесие и мир в югозападна Европа и западното Средиземно море.

***

Пълната победа

Франкфурт, 31 март 1939 г. /Франкфуртер цайтунг/ Преди няколко дена генерал Франко издаде заповед за последната офанзива. И днес вече цяла Испания величае водача на въстанието от юли 1936 година, победителя в най-кървавата гражданска война, която испанската история познава. (…)

Вътрешното партийно-политическо раздвоение на враговете и на групировките на фронтовете още през първите дни на Гражданската война не остави никакво съмнение за какви идеали тук ще води ожесточени борби един смел и страстен народ. И пропастта, която разделяше испанския народ, разделяше и Европа на два лагера.

Германия и Италия виждаха в лицето на генерал Франко един нов приятел и поздравяваха в неговите идеи един съюзник на тяхната лична борба. Демокрациите и Москва виждаха в разклащането на републиканския режим в Испания не само застрашаващото отслабване на своя идеологичен фронт срещу „фашизма“, но и застрашителната загуба на една решаваща позиция в системата на техните политически интереси и в играта на тяхната дипломация.

Още няколко дена и националните войски ще влязат във всички градове, и тогава генерал Франко ще приеме в Мадрид парада на своите войски, които са гарантите на испанската свобода и независимост.(…)

***

След присъединяването на Испания към противосъветския пакт

Париж, 9 април 1939 г. /Републик/ В. Републик изтъква, че оповестяването от Берлин на испанското присъединение към противосъветския пакт съвпадало с италианското завземане на Албания и пише: Мъчно би могло да се приеме, че това се дължи изключително на случая. И въпреки че всичко това бе сторено на Великия петък, то бе насочено много по-малко към християнския свят, отколкото към Англия, която бе се заела да организира противодействието на народите решени да бранят своята независимост. Трябваше да се отвърне с окръжаването на позициите й в двата края на Средиземно море, нейната жизнена артерия. И тъй като тя се ласкаеше, че ще подтикне Франко към правилното разбиране на истинските испански интереси, които изискват Либерийския полуостров да запази равновесие между трите близки морски империи, трябваше да се покаже на Великобритания, че Испания се отдава тялом и духом на силите на Оста в същия онзи момент, в който последните затваряха изходите на морето.

Най-оптимистично настроените среди в Лондон са склонни да мислят, че Мусолини се хвърли в албанското приключение, за да спечели на изток почвата, която губи на запад, поради оттеглянето от Испания на италианските войски съобразно задълженията, поети по отношение на Лондон.

Но трябва да бъде обсъден и друг елемент, за да се разбере значението на присъединението на Испания към противосъветския пакт. А това е пораждащата се империална идея, която избликва из мистиката на фалангистите и се вдъхновява от едно велико минало, което трябва да бъде възкресено. И така, до каква степен генерал Франко ще бъде склонен да се вслушва във внушенията на Берлин и на Рим, които клонят към едно ново разпределение на земите в света, е още мъчно да се каже.

***

Пред нова Испания

Париж, 15 април 1939 г. /Републик/ В. Републик разглежда положението на Испания след победата на генерал Франко: Сега Испания желае само да бъде независима. (…) Тя се освободи и без съмнение за дълго от международния капитализъм. Ала също така не бива да се мисли, че тя ще провежда неизбежно германо-италианската политика. Това е невероятно за всички, които познават испанската гордост.

Истината е, че нищо не ни дели от тази вечна Испания, чиито дела се определят от историята и от географията. Ние не искаме нищо от нея. Тя не иска нищо от нас.

Нейният добре разбран интерес не говори да се възправя, тя – западната, морската, африканската държава – против западния френско-английски блок, против господарите на морето, против двете държави, които имат най-могъщи владения в Африка, а най- вече против покровителите на по-голямата част от Мароко. Нещо повече, сътрудничеството в Испания на френско-английската група е наложително.

От друга страна, напълно християнският и католически нрав на испанските националисти ги противопоставя на германците, които са противници на християнството. Който твърди, че тоталитарната идеология ги свързва, трябва да докаже, че Испания е тоталитарна.

***

В нова Испания

Париж, 20 май 1939 г. /Тан/ По повод празника на победата и произнесените по този случай речи, в. Тан пише: От произнесените вчера в Мадрид речи не можем да разберем окончателното поведение на нова Испания върху международната почва.

На лице са действително няколкократните декларации на генерал Франко, че желае една независима, суверенна, и абсолютно свободна в своето действие Испания, в състояние да защитава целостта на своята национална територия. Това изключва всяка подчиненост спрямо която и да е сила и ето защо испанците трябва първи да пожелаят немедленото отпътуване на италианските легионери, съобразно поетите от Мусолини ангажименти. След гражданската война възможностите ще бъдат такива от другата страна на Пиренеите, че общата политика на Испания ще се ръководи по необходимост, няколко години още, от твърде ограничените финансови и стопански условия на страната. (…) Испания има нужда от мир; тя има нужда от доверчиви отношения с всички народи, нещо, което не ще попречи да затвърди напълно своя суверенитет и да заеме едно място достойно за нейното минало. В декларациите, които направи недавна пред един италиански вестник, генерал Франко изтъкна, че неговата страна ще води една политика в хармония със своите стопански източници и с необходимостта да гарантира целостта на своята територия. Той потвърди своите миролюбиви чувства спрямо всички останали народи и своето желание за мир, за който той вижда най-добрата гаранция в една здрава армия. При все това, в тази декларация на водача на испанската държава има един пасаж, в който се казва, че гласът на Испания трябва да се чува в света, както в миналото – нещо, което е справедливо и че испанската сила се стреми да подеме своята цивилизаторска мисия. „Ние схващаме империята, каза ген. Франко, като една борба без проливане на кръв, за да се защити, за да се издигне и за да се затвърди още повече средиземноморската цивилизация“. Идеята за една имперска испанска политика се изтъква така толкова повече, че генерал Франко прибави какво „с възраждането на чувството за империята, се възражда също в испанския народ чувство и любов за Африка“. Как биха се помирии тези имперски стремежи с финансовите и стопански нужди на една Испания, която трябва напълно да се възстанови? Само резултатите от опита, който започва от другата страна на Пиренеите, биха могли да ни осветлят по тази точка, която трябва да привлече вниманието на силите, които имат да защитават жизнени интереси в западно Средиземно море и Северна Африка.

Много историци и изследователи на периода, сред които британският военен историк Антъни Бийвър се налага мнението, че чрез Гражданската война в Испания Великите сили се подготвят за Втората световна война и я използват като полигон за употреба на най-модерните си оръжия.

Германия използва като бомбардировачи военно-транспортните самолети Юнкерс Ю 87 и Юнкерс Ю 52/3m, които участват в сриването на баския град Герника през 1937 г. Участие във военните действия взимат и елитни части от „Кригсмарине“ (военноморският флот на Германия). Германия предоставя на националистите 600 самолета и 200 танка.

От своя страна СССР, който поддържа левия Народен фронт изпраща най-модерните си танкове Т-26 и БТ (Бързоходен танк), които са изпитани в реални бойни действия. След началото на войната СССР изпраща всекидневно кораби в средиземноморските пристанища на Испания, превозвайки муниции, пушки, картечници, ръчни гранати, артилерия и камиони. С товара идват съветски агенти, техници, инструктори и пропагандисти, а Коминтерна организира интернационални бригади.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности, каза министър Запрянов при посрещането на първия самолет F-16 Block70
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности. Пожелавам успех в полетите. Очакваме до края на годината останалите осем самолета и девет пилоти, готови да летят, каза мин ...
България получава първия от най-модерните самолети в бойната авиация, каза премиерът Росен Желязков при посрещането на F-16
В момента България получава първия от най-модерните самолети на бойната авиация, които съществуват като аналози в света. Това каза премиерът Росен Желязков при посрещането на първи ...
Полицията в София отчете спад на престъпленията
На фона на постоянно увеличаващите се хора в София има сериозно по-малък брой престъпления. Това каза пред медиите директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) Люб ...
Туристическото дружество "Осогово" отбеляза днес 111 години от създаването си
Туристическото дружество "Осогово" отбеляза днес 111-ата годишнината от създаването си с поход до с. Богослов, местност Ючбунар. Това съобщи секретарят на дружеството Силвия Михов ...
Между два и четири сантиметра е новата снежна покривка по високите части на област Смолян
Между два и четири сантиметра е новата снежна покривка по високите части на област Смолян, каза областният управител Андриян Петров. Той посочи, че продължава да вали сняг на прох ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сладкарница за подкрепа и трудова заетост на хора в риск ще бъде създадена в Кърджали
Сладкарница на име „Сладотворилница“, която да осигурява трудова заетост и подкрепа на жертви на насилие, предстои да бъде открита в Кърджали. Това каза Мюжгян Адем, к ...
Важно е средствата от Плана за превъоръжаване на ЕС да отидат в европейската индустрия и в частност българската, каза евродепутатът Кристиан Вигенин
Важно е средствата от Плана за превъоръжаване на ЕС да отидат в европейската индустрия и в частност българската. Това посочи в интервю българският евродепутат от групата на Социал ...
Залети сме със сигнали за различни схеми, които се използват от имотната мафия, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев
Залети сме със сигнали за различни схеми, които се използват от имотната мафия, което налага правоохранителните органи да си свършат работата и да приложат максималната строгост на ...
Борислав Гуцанов: Искаше ни се много повече за великденските добавки, но по-добре отколкото нищо
Искаше ни се много повече, за по-голям брой хора, но това беше възможното на този етап. Така министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов коментира пред депутати в ре ...
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности, каза министър Запрянов при посрещането на първия самолет F-16 Block70
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности. Пожелавам успех в полетите. Очакваме до края на годината останалите осем самолета и девет пилоти, готови да летят, каза мин ...
Тикер в 16:57 ч.
Сладкарница на име „Сладотворилница“, която да осигурява трудова зае ...
Начало На преден план
3035
Хроника

Краят на Гражданската война в Испания: на 1 април 1939 г. генерал Франко обявява пълна победа над републиканските сили

На 1 април 1939 г. завършва Гражданската война в Испания.На този ден последните части на републиканското правителство в Мадрид се предават, а генерал Франсиско Франко в радиообръщение обявява победа за националистите.

| 01 Април 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Краят на Гражданската война в Испания: на 1 април 1939 г. генерал Франко обявява пълна победа над републиканските сили
Краят на Гражданската война в Испания: на 1 април 1939 г. генерал Франко обявява пълна победа над републиканските сили
Снимка © АП

На 1 април 1939 г. завършва Гражданската война в Испания. На този ден последните части на републиканското правителство в Мадрид се предават, а генерал Франсиско Франко в радиообръщение обявява победа за националистите.

От 17 юли 1936 г. до 1 април 1939 г. трае Военният конфликт между силите на левия Народен фронт, който включва множество крайнолеви, работнически и анархистки организации, Баската армия и Интернационалните бригади с активната подкрепа на СССР и Мексико, и националистите начело с Бунтовническата фракция на ген. Франко, в която влизат крайнодесни формирования и Мароканския армейски корпус, и се ползват с подкрепата на Германия, Италия и Португалия.

По време на Гражданската война загиват между 500 000 и 1 000 000 военни и цивилни в резултат на военни действия, болести и недохранване. Ген. Франко, ръководител на партията „Испанска фаланга“ и главнокомандващ въоръжените сили, установява крайнодясна диктатура, която управлява страната до смъртта му през 1975 г.

В „Български бюлетин“ четем за превземането на Мадрид от войските на Франко и краят на Гражданската война в Испания:

Мадрид, 31 март 1939 г. /Стефани/ Войната в Испания се свърши. Никаква съпротива не се проявява в никой сектор от страна на републиканските войски, които навсякъде са сразени. Войниците хвърлят оръжието си и се завръщат по домовете си. Около Мадрид и в областите, които не са още завзети от войските на генерал Франко, се виждат бели знамена, издигнати от населението, което очаква пристигането на националистическите войски.

Завземането на всички области ще продължи няколко дни. Всяка провинция ще бъде завзета от отделна армия или от група от две дивизии. Потвърждава се, че областта на Аликанте е поверена на корпуса от италиански легионери, който ще остави една дивизия в Албасете до нова заповед.

***

Бургос, 1 април 1939 г. // В отговор на поздравителните телеграми по случай завземането на Мадрид, генерал Франко отправи благодарствени телеграми до Фюрера, до италианския крал и до председателя на Португалската република. В тия телеграми генерал Франко подчертава тясното приятелство, което свързва Испания със страните, останали верни в тежките минути.

***

Бургос, 1 април 1939 г. // Официалното комюнике на Главната националистическа квартира съобщава, че националистическите войски, продължавайки завземането на областите, владени от републиканците, са достигнали градовете Алмерия и Мурсия, както и военното пристанище на Картагена.

***

Мадрид, 1 април 1939 г. // Дописникът на Германската телеграфна агенция съобщава, че животът в столицата е станал отново нормален. Голям брой кафенета и кинематографи са отворени. В киносалоните се прожектират документални филми. Продоволствието на града е осигурено, благодарение на усилията на Фалангата за обществено подпомагане. Населението е изненадано от обстоятелството, че общественото подпомагане не прави никаква разлика, при изпълнение на службата си, към кои политически течения, принадлежат.

***

Бургос, 2 април 1939 г. /Хавас/ Испанското националистическо радио предаде снощи последното си военно комюнике: „Днес, след като плениха червената армия и я разоръжиха националистическите войски достигнаха последния си военен обект: Войната е завършена“.

Нощес в полунощ националистическото радио предаде последната литургия. Знае се, че всяка събота и всеки празничен ден, в 24 часа националистическото радио предаваше светата литургия, със специално разрешение на Папата, за да се даде възможност на испанците от подтиснатата област да изпълнят религиозния си дълг. Тая извънредна привилегия не бе никога давана на никоя радиопредавателна станция в света. Последната литургия предадена вчера, е определена за испанците от освободената зона, които поради бързото напредване на националистическите войски, не ще могат да чуят утре светата литургия, тъй като навсякъде не е могъл да бъде възстановен култът.

***

Мадрид, 2 април 1939 г. /Хавас/ Лицата от службите за възвръщане на испанското артистично богатство, които пристигнаха вчера в Мадрид, започнаха вече работата си. Директорът на тия служби заяви, че е извънредно изненадан, че намира в Мадрид голям брой картини и творби на изкуството, тъй че смята, че е възможно да събере за доста кратко време около 95% от художествените творби, които се намират в Мадрид. Той подчерта, че в подземията на музея Прадо са били открити повече от 20 000 картини в отлично състояние.

***

Мадрид, 2 април 1939 г. /Хавас/ Директорът на службите за закрила на испанското артистично богатство заповяда да се затворят всички бижутерийни магазини и всички магазини за антични предмети. Ще се направи подробен опис на всичко, което се намира в тия магазини и търговците ще трябва да посочат произхода на всички ценни предмети в тяхно владение. Смята се по тоя начин да се възвърнат много предмети, откраднати и продадени на ниски цени на разни търговци.

***

Бургос, 3 април 1939 г. // Прокламацията на генерал Франко, с която се съобщава края на войната, предизвика най-дълбока радост в цяла Испания. Във всички градове и села имаше празненства и бяха отслужени благодарствени молебени. Знамето на националистическа Испания се развява навсякъде. Всички вестници обнародват портрета на Франко и съобщават с едри букви, че войната е свършена.

***

Следват анализи от бюлетина „Преглед на чуждия печат“ за края на гражданския конфликт в Испания и неговото отражение върху международната политика в навечерието на Втората световна война:

След падането на Мадрид 

Париж, 30 март 1939 г. /в. Тан/ Като споменава за завземането на Испания от националистическите войски, вестникът пише: Първото условие утрешният режим от другата страна на Пиренеите, каквато и да е неговата форма, да бъде траен и да създаде възможности за народното възстановяване, е Испания да се затвърди пред очите на целия свят и пред своята собствена съвест, като една действително независима страна, напълно свободна в своята дейност и съдба. Испанската гордост не ще се превие пред никое чуждо попечителство, пряко или косвено. Всичко ни кара да мислим, че в този именно смисъл генерал Франко е разположен да действа, за да потвърди чисто националния характер на своята победа. Изявленията, които той направи неколкократно по този повод и които трябва да имат стойност до доказване на противното, не дават съмнение относно неговите намерения. Той е заявявал постоянно, че пълният суверенитет на неговата страна съставлява съществената точка на неговата програма, че той е решил да защитава независимостта и целостта на испанската територия и на испанските владения. Това предполага изтеглянето на всички чужди сили в края на гражданската война, които са взели участие и които даваха понякога един опасен характер от международна гледна точка. Това изтегляне на чуждите сили, в най-кратък срок, ще бъде, прочее, съобразно с поетите задължения от силите, които дадоха подкрепата си на националистическата кауза, по-особено Италия. Мусолини даде по този повод на Невил Чембърлейн увереия, без които итало-английската спогодба би останала фактически без значение. Не трябва да крием, при все това, че изтеглянето на италианските легионери ще бъде един от най-деликатните от всички тези въпроси, които биха се поставили между Бургос и Рим, защото всички знаят, след шумните изявления на Дуче, че последния счита победата на Франко като една важна карта в италианската дипломатическа игра.

Във всеки случай, започва се една нова ера от другата страна на Пиренеите и можем само да пожелаем испанският народ, най-сетне помирен със себе си, да има ясното съзнание за жизнения интерес, който представлява за него затвърждаването на пълната му независимост, да живее в добри отношения с всички свои съседи и да съставлява една сила на равновесие и мир в югозападна Европа и западното Средиземно море.

***

Пълната победа

Франкфурт, 31 март 1939 г. /Франкфуртер цайтунг/ Преди няколко дена генерал Франко издаде заповед за последната офанзива. И днес вече цяла Испания величае водача на въстанието от юли 1936 година, победителя в най-кървавата гражданска война, която испанската история познава. (…)

Вътрешното партийно-политическо раздвоение на враговете и на групировките на фронтовете още през първите дни на Гражданската война не остави никакво съмнение за какви идеали тук ще води ожесточени борби един смел и страстен народ. И пропастта, която разделяше испанския народ, разделяше и Европа на два лагера.

Германия и Италия виждаха в лицето на генерал Франко един нов приятел и поздравяваха в неговите идеи един съюзник на тяхната лична борба. Демокрациите и Москва виждаха в разклащането на републиканския режим в Испания не само застрашаващото отслабване на своя идеологичен фронт срещу „фашизма“, но и застрашителната загуба на една решаваща позиция в системата на техните политически интереси и в играта на тяхната дипломация.

Още няколко дена и националните войски ще влязат във всички градове, и тогава генерал Франко ще приеме в Мадрид парада на своите войски, които са гарантите на испанската свобода и независимост.(…)

***

След присъединяването на Испания към противосъветския пакт

Париж, 9 април 1939 г. /Републик/ В. Републик изтъква, че оповестяването от Берлин на испанското присъединение към противосъветския пакт съвпадало с италианското завземане на Албания и пише: Мъчно би могло да се приеме, че това се дължи изключително на случая. И въпреки че всичко това бе сторено на Великия петък, то бе насочено много по-малко към християнския свят, отколкото към Англия, която бе се заела да организира противодействието на народите решени да бранят своята независимост. Трябваше да се отвърне с окръжаването на позициите й в двата края на Средиземно море, нейната жизнена артерия. И тъй като тя се ласкаеше, че ще подтикне Франко към правилното разбиране на истинските испански интереси, които изискват Либерийския полуостров да запази равновесие между трите близки морски империи, трябваше да се покаже на Великобритания, че Испания се отдава тялом и духом на силите на Оста в същия онзи момент, в който последните затваряха изходите на морето.

Най-оптимистично настроените среди в Лондон са склонни да мислят, че Мусолини се хвърли в албанското приключение, за да спечели на изток почвата, която губи на запад, поради оттеглянето от Испания на италианските войски съобразно задълженията, поети по отношение на Лондон.

Но трябва да бъде обсъден и друг елемент, за да се разбере значението на присъединението на Испания към противосъветския пакт. А това е пораждащата се империална идея, която избликва из мистиката на фалангистите и се вдъхновява от едно велико минало, което трябва да бъде възкресено. И така, до каква степен генерал Франко ще бъде склонен да се вслушва във внушенията на Берлин и на Рим, които клонят към едно ново разпределение на земите в света, е още мъчно да се каже.

***

Пред нова Испания

Париж, 15 април 1939 г. /Републик/ В. Републик разглежда положението на Испания след победата на генерал Франко: Сега Испания желае само да бъде независима. (…) Тя се освободи и без съмнение за дълго от международния капитализъм. Ала също така не бива да се мисли, че тя ще провежда неизбежно германо-италианската политика. Това е невероятно за всички, които познават испанската гордост.

Истината е, че нищо не ни дели от тази вечна Испания, чиито дела се определят от историята и от географията. Ние не искаме нищо от нея. Тя не иска нищо от нас.

Нейният добре разбран интерес не говори да се възправя, тя – западната, морската, африканската държава – против западния френско-английски блок, против господарите на морето, против двете държави, които имат най-могъщи владения в Африка, а най- вече против покровителите на по-голямата част от Мароко. Нещо повече, сътрудничеството в Испания на френско-английската група е наложително.

От друга страна, напълно християнският и католически нрав на испанските националисти ги противопоставя на германците, които са противници на християнството. Който твърди, че тоталитарната идеология ги свързва, трябва да докаже, че Испания е тоталитарна.

***

В нова Испания

Париж, 20 май 1939 г. /Тан/ По повод празника на победата и произнесените по този случай речи, в. Тан пише: От произнесените вчера в Мадрид речи не можем да разберем окончателното поведение на нова Испания върху международната почва.

На лице са действително няколкократните декларации на генерал Франко, че желае една независима, суверенна, и абсолютно свободна в своето действие Испания, в състояние да защитава целостта на своята национална територия. Това изключва всяка подчиненост спрямо която и да е сила и ето защо испанците трябва първи да пожелаят немедленото отпътуване на италианските легионери, съобразно поетите от Мусолини ангажименти. След гражданската война възможностите ще бъдат такива от другата страна на Пиренеите, че общата политика на Испания ще се ръководи по необходимост, няколко години още, от твърде ограничените финансови и стопански условия на страната. (…) Испания има нужда от мир; тя има нужда от доверчиви отношения с всички народи, нещо, което не ще попречи да затвърди напълно своя суверенитет и да заеме едно място достойно за нейното минало. В декларациите, които направи недавна пред един италиански вестник, генерал Франко изтъкна, че неговата страна ще води една политика в хармония със своите стопански източници и с необходимостта да гарантира целостта на своята територия. Той потвърди своите миролюбиви чувства спрямо всички останали народи и своето желание за мир, за който той вижда най-добрата гаранция в една здрава армия. При все това, в тази декларация на водача на испанската държава има един пасаж, в който се казва, че гласът на Испания трябва да се чува в света, както в миналото – нещо, което е справедливо и че испанската сила се стреми да подеме своята цивилизаторска мисия. „Ние схващаме империята, каза ген. Франко, като една борба без проливане на кръв, за да се защити, за да се издигне и за да се затвърди още повече средиземноморската цивилизация“. Идеята за една имперска испанска политика се изтъква така толкова повече, че генерал Франко прибави какво „с възраждането на чувството за империята, се възражда също в испанския народ чувство и любов за Африка“. Как биха се помирии тези имперски стремежи с финансовите и стопански нужди на една Испания, която трябва напълно да се възстанови? Само резултатите от опита, който започва от другата страна на Пиренеите, биха могли да ни осветлят по тази точка, която трябва да привлече вниманието на силите, които имат да защитават жизнени интереси в западно Средиземно море и Северна Африка.

Много историци и изследователи на периода, сред които британският военен историк Антъни Бийвър се налага мнението, че чрез Гражданската война в Испания Великите сили се подготвят за Втората световна война и я използват като полигон за употреба на най-модерните си оръжия.

Германия използва като бомбардировачи военно-транспортните самолети Юнкерс Ю 87 и Юнкерс Ю 52/3m, които участват в сриването на баския град Герника през 1937 г. Участие във военните действия взимат и елитни части от „Кригсмарине“ (военноморският флот на Германия). Германия предоставя на националистите 600 самолета и 200 танка.

От своя страна СССР, който поддържа левия Народен фронт изпраща най-модерните си танкове Т-26 и БТ (Бързоходен танк), които са изпитани в реални бойни действия. След началото на войната СССР изпраща всекидневно кораби в средиземноморските пристанища на Испания, превозвайки муниции, пушки, картечници, ръчни гранати, артилерия и камиони. С товара идват съветски агенти, техници, инструктори и пропагандисти, а Коминтерна организира интернационални бригади.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности, каза министър Запрянов при посрещането на първия самолет F-16 Block70
България получава първия от най-модерните самолети в бойната авиация, каза премиерът Росен Желязков при посрещането на F-16
Полицията в София отчете спад на престъпленията
Туристическото дружество "Осогово" отбеляза днес 111 години от създаването си
Между два и четири сантиметра е новата снежна покривка по високите части на област Смолян
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Сладкарница за подкрепа и трудова заетост на хора в риск ще бъде създадена в Кърджали
На преден план
Важно е средствата от Плана за превъоръжаване на ЕС да отидат в европейската индустрия и в частност българската, каза евродепутатът Кристиан Вигенин
На преден план
Залети сме със сигнали за различни схеми, които се използват от имотната мафия, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев
На преден план
Борислав Гуцанов: Искаше ни се много повече за великденските добавки, но по-добре отколкото нищо
В детайли
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности, каза министър Запрянов при посрещането на първия самолет F-16 Block70
Сфера
Депутатите ще гласуват първия вот на недоверие утре, дебатите по вота продължиха близо четири часа
Основна линия
Задържани са двама криминално проявени мъже, източили от банковата сметка на възрастна пловдивчанка над 20 хиляди лева
В детайли
България получава първия от най-модерните самолети в бойната авиация, каза премиерът Росен Желязков при посрещането на F-16
На преден план
Готови сме да водим разговор и да търсим решение, каза министър Теменужка Петкова на директорите на държавните психиатрични болници
Основна линия
Конкурс за великденски яйца организират в Разлог
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.